Home Samorządowe Przedszkole Pierwszy dzień wiosny w przedszkolu

Pierwszy dzień wiosny w przedszkolu

Zgodnie z tradycją, przedszkolaki z Brańszczyka hucznie pożegnały zimę. Uroczystość miała miejsce 20 marca, jednak przygotowania do tego ważnego wydarzenia zaczęły się znacznie wcześniej.

W trosce o środowisko przyrodnicze maluchy wykonały ekologiczną kukłę – Marzannę, która według obrzędu ludowego symbolizuje odchodzącą zimę. Wychowankowie starali się, aby ta „zimowa panna” była wyjątkowa.

Żegnając zimę i witając wiosnę, dzieci robiły wiele hałasu. Uroczystość rozpoczęła się na szkolnym boisku gdzie poprzez spalenie papierowej kukły milusińscy pożegnali odchodzącą zimę skandując: „Marzanno, marzanno, ty zimowa panno, ustąp miejsca wiośnie, uciekaj gdzie pieprz rośnie”!!!
Druga część uroczystości, związana z powitaniem wiosny w postaci występów artystycznych miała miejsce w przedszkolu. Wychowankowie wspólnie bawili się, śpiewali piosenki, których nauczyli się specjalnie na tę okazję, a także wystawili teatrzyk na podstawie utworu pt.: „O żółtym tulipanku”. Śpiewom i zabawom nie było końca!

Na zakończenie mówiliśmy o pierwszych oznakach wiosny, nazywaliśmy rośliny, ptaki, zwierzęta, które wracają do Polski z ciepłych krajów, bądź budzą się z zimowego snu.

Tak wspaniale i odświętnie powitana wiosna na pewno już nas nie opuści, aż do lata!

Podczas uroczystości przestrzegaliśmy zasad bezpiecznego zachowania się, a pomagali nam przy tym pracownicy obsługi Zespołu Placówek Oświatowych w Brańszczyku – pan Krzysztof Abramczyk oraz pan Michał Najmoła.

Dorota Kania